Architektura miejsc pamięci jako forma strukturyzująca doświadczenia zbiorowe na przykładzie obiektów świadectwa holokaustu
Wariant tytułu
Architecture places of remembrance as a form of structuring collective experience in the Holocaust memorials
Autor
Wierzbicka, Anna Maria
Opublikowane w
Czasopismo Techniczne. Architektura
Numeracja
R. 108, Z. 14, 4-A2
Data wydania
2011
Miejsce wydania
Kraków
Wydawca
Wydawnictwo PK
Język
polski
Abstrakt
Praca prezentuje problematykę współczesnych miejsc pamięci. Artykuł jest częścią badań prowadzonych na Wydziale Architektury PW. Analiza ma charakter interdyscyplinarny, włączając w badania architektury badania narracyjne w psychologii współczesnej. Architektury, w której zaprojektowana narracja ma za zadanie nie tylko komunikować się z odbiorcą i oddziaływać na niego, ale również stanowić drogę do wglądu w dane wydarzenie. Dostęp do doświadczeń wspólnoty poprzez elementy architektury gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i stabilność danej społeczności.
The paper presents the issues connected with contemporary places of remembrance. The analysis has an interdisciplinary nature with narrative research in contemporary psychology. Access to the experience of the community through elements of architecture arouses a feeling of safety and stability in a given community.
Klasyfikacja PKT
640000 Architektura
Wydział
Zbiory cyfrowe BPK
Licencja
Licencja PK. Brak możliwości edycji i druku.
Prawa dostępu
Zasób dostępny dla wszystkich
Na stronie wykorzystywane są pliki cookie, bądź podobne rozwiązania. Aby poznać szczegóły zapoznaj się z polityką prywatności.