INFORMACJE O REPOZYTORIUM PK


Repozytorium Politechniki Krakowskiej (RPK) jest instytucjonalnym cyfrowym archiwum zasobów naukowych, dydaktycznych oraz innych związanych z działalnością Politechniki Krakowskiej. Gromadzi materiały i zapewnia otwarty dostęp do wyników badań i publikacji, których autorami są pracownicy i studenci Politechniki Krakowskiej lub, których wydawcą jest PK oraz cyfrowe wersje zbiorów Biblioteki Politechniki Krakowskiej: artykuły z czasopism, książki, rozdziały lub fragmenty książek, wyniki badań i raporty naukowe, sprawozdania naukowe, prace dyplomowe, materiały i prezentacje konferencyjne, materiały do zajęć dydaktycznych oraz materiały dotyczące jednostek PK. Dodatkowo Repozytorium udostępnia kolekcje historyczne - zbiory zdigitalizowane dzięki prowadzonemu, w latach 2016 -2019, projektowi EDT [Europejskie Dziedzictwo Techniczne - upowszechnianie historycznych i współczesnych publikacji z zakresu nauk technicznych w innowacyjnym środowisku informatycznym.

Zamieszczanie publikacji w Repozytorium PK odbywa się przy uwzględnieniu i zachowaniu praw autorskich. Autorzy prac udostępniają publikacje na mocy licencji otwartych (Creative Commons) lub udzielają nieodpłatnej licencji na korzystanie z utworów w formie pisemnej. Zasoby, które już nie podlegają ochronie prawnej udostępnianie są w domenie publicznej. Zdeponowane zasoby stają się częścią otwartego systemu komunikacji naukowej z zakresu nauk technicznych, wpisującego się w inicjatywę Open Access.

Repozytorium PK utrzymuje i zarządza Biblioteka Politechniki Krakowskiej.

Głównym celem RPK jest zwiększenie widoczności, wykorzystania i wpływu wyników badań realizowanych na Politechnice Krakowskiej poprzez zapewnienie otwartego dostępu do publikacji za pośrednictwem własnego repozytorium. RPK zapewnia każdej publikacji długoterminowe przechowywanie i stały adres internetowy.

Repozytorium PK powstało dzięki realizowanym w Bibliotece PK projektom: 

- „SUW Zintegrowany System Wymiany Wiedzy i Udostępniania Akademickich Publikacji z Zakresu Nauk Technicznych”. Okres realizacji: 2009-2012. Okres trwałości projektu: 2012-2017. Celem projektu było zapewnienie wszystkim zainteresowanym użytkownikom bezpłatny, otwarty dostęp w Internecie do publikacji zamieszczonych w repozytorium cyfrowym na zasadzie wolnych licencji oraz udostępnienie otwartego systemu komunikacji naukowej. W wyniku realizacji projektu powstała Platforma SUW. Jednym z komponentów platformy było Repozytorium PK.
- „Europejskie Dziedzictwo Techniczne - upowszechnianie historycznych i współczesnych publikacji z zakresu nauk technicznych w innowacyjnym środowisku informatycznym” realizowany przez Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie (Beneficjent projektu) i Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie (Partner) w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Okres realizacji projektu: 1 sierpnia 2016 r. - 30 kwietnia 2019 r. Celem projektu EDT jest cyfrowe udostępnianie publikacji z zakresu nauk technicznych, w sposób otwarty, nieodpłatny i przy jak najmniejszych barierach do ich ponownego wykorzystania. Efektem realizowanego projektu będzie wzbogacenie zasobów nauki i upowszechnianie wiedzy z zakresu rozwoju nauk technicznych, przyrodniczych, architektury, sztuki, historii i kulturoznawstwa. Realizacja projektu umożliwi dostęp do unikatowych zbiorów bibliotecznych, obejmujących ponad 6000 pozycji książkowych i czasopism. W wyniku realizacji projektu, dzięki wykorzystaniu otwartego oprogramowania Redo, opracowanego przez partnera projektu AGH, zmodernizowano Repozytorium PK a także udostępniono w nowej szacie graficznej. Strona projektu: https://www.biblos.pk.edu.pl/edt

Kolekcje Repozytorium PK

Artykuły i czasopisma 
Kolekcja zawiera zbiór artykułów pracowników Politechniki Krakowskiej oraz kolekcji całych numerów czasopism.

Technical Transactions / Czasopismo Techniczne ukazuje się od roku 1883. Na początku publikowane było we Lwowie. Od roku 1946 tradycje wydawnicze czasopisma kontynuuje Politechnika Krakowska. Czasopismo Techniczne zawiera recenzowane artykuły naukowe. Za publikację artykułu autorzy otrzymują 13 punktów (2017). Od 2013 roku Czasopismo Techniczne wydawane jest wyłącznie w języku angielskim. Do 2016 r. ukazywało się jako wydawnictwo nieregularne w 9 seriach Architektura, Automatyka, Budownictwo, Chemia, Elektrotechnika, Informatyka, Mechanika, Nauki Podstawowe i Środowisko. Od dnia 1 stycznia 2017 roku Czasopismo Techniczne nie jest wydawane z podziałem na serie, ukazuje się jako miesięcznik. Od 1 stycznia 2018 roku Czasopismo Techniczne wydawane jest na licencji Creative Commons BY-NC-SA 4.0. Wersją pierwotną Czasopisma Technicznego jest wersja on-line udostępniana w Repozytorium PK.

Pretekst : Zeszyty Katedry Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej
Rocznik wydawany przez Zakład Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej Instytut Projektowania Architektonicznego Wydział Architektury Politechnika Krakowska.Pełne teksty artykułów są rozpowszechnienia on-line poprzez umieszczenie na własnej witrynie i w Repozytorium Politechniki Krakowskiej.

Przestrzeń Urbanistyka Architektura
Ukazujące się w obecnej formie od 2017 r. jako półrocznik, zawiera recenzowane artykuły naukowe. Pełne teksty artykułów są rozpowszechnienia on-line poprzez umieszczenie na własnej witrynie i w Repozytorium Politechniki Krakowskiej.

Środowisko Mieszkaniowe = Housing Environment
Od 2017 r. jako kwartalnik wydawany przez Katedrę Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Publikowane w czasopiśmie teksty są recenzowane, za publikację artykułu autorzy otrzymują 8 punktów (2016). Pełne teksty w czasopiśmie udostępniane są w otwartym dostępie na zasadzie tzw. "otwartego dostępu gratis" czyli publiczne udostępnienie utworu aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym oraz możliwość nieodpłatnego i nieograniczonego technicznie korzystania z niego. Pełne testy są rozpowszechnienie on-line poprzez umieszczenie na własnej witrynie i w Repozytorium Politechniki Krakowskiej.

Wiadomości Konserwatorskie
Kwartalnik wydawany przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków. Publikowane w czasopiśmie teksty są recenzowane, za publikację artykułu autorzy otrzymują 13 punktów (2015). Pełne testy są rozpowszechnienie on-line poprzez umieszczenie na własnej witrynie i w Repozytorium Politechniki Krakowskiej

Dźwignia (1879 R. 3, nr 1-2 1882 R. 6 nr 4-12)

Czasopisma EDT/BPK 

The Engineer (1881-1885) roczniki, których pełnotekstowe wersje cyfrowe nie są dostępne w Europie. Czasopismo z zakresu inżynierii lądowej (ekspertyzy i budowa), prezentujące osiągnięcia i wiadomości biznesowe z dziedziny inżynierii i technologii w Wielkiej Brytanii i na świecie. Cenne źródło wykorzystywane do badań dotyczących historii i rozwoju nauk technicznych w Wielkiej Brytanii , a także brytyjskiej gospodarki.

Czasopisma EDT/AGH Czasopisma historyczne ze zbiorów Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej (498 numerów), których tematyka techniczna dominująca w artykułach stanowi cenne źródło informacji dla badaczy historii techniki. Kolekcja zawiera czasopisma:
- Oleum : tygodniowe pismo statystyczno-informacyjne dla spraw przemysłu oleju skalnego w Polsce.Drohobycz : Marcin Witkower, 1935-39.
- Dźwignia : organ Towarzystwa Ukończonych Techników we Lwowie.Lwów : [s.n.], 1877-1882.
- Czasopismo Górniczo-Hutnicze : poświęcone sprawom rodzimego przemysłu górniczo-hutniczego wychodzi co miesiąc w Krakowie. Kraków : Wydaw. Związku Górników i Hutników Polskich w Austryi, 1916-1920.
- Przegląd Górniczo-Hutniczy : czasopismo poświęcone sprawom przemysłu górniczego i hutniczego, wychodzi 1-go i 15-go każdego miesiąca. Dąbrowa : Stanisław Ciechanowski, 1907.
- Nafta (1900 – 1904; 1907-1909)

Publikacje książkowe

Kolekcja zawiera książki i fragmenty książek pracowników Politechniki Krakowskiej. Poza tym znajdują się tu zdigitalizowane zbiory Biblioteki PK

Lwowiana - księgozbiór pochodzący ze zbiorów Biblioteki PK, stanowi cenne źródło wiedzy o dziedzictwie historycznym i kulturowym społeczeństwa polskiego końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Obejmuje bogaty zbiór książek, głównie podręczników z dziedzin technicznych, których autorami są wykładowcy Politechniki Lwowskiej literatura oraz polska i zagraniczną literaturę piękną, przewodniki turystyczne, dzieła dotyczące historii Polski i świata oraz historii sztuki. Kolekcję tworzą publikacje wydane przed 1945 rokiem we Lwowie oraz dotyczące Lwowa. Najstarszy dokument w tej kolekcji pochodzi z roku 1747, a zasięg chronologiczny pozostałych dokumentów obejmuje lata 1864-1939. Lwowiana stanowią bogaty zbiór książek, głównie podręczników z dziedzin technicznych. Większość autorów to wykładowcy Politechniki Lwowskiej np. Maksymilian Thullie, Stefan Władysław Bryła, Zygmunt Weyberg, Maksymilian Matakiewicz. Odrębną grupę tematyczną stanowi literatura piękna polska i obca, przewodniki turystyczne, dzieła dotyczące historii Polski i świata oraz historii sztuki. O wartości kolekcji Lwowiana świadczy unikatowość poszczególnych egzemplarzy wchodzących w jej skład. Na kartach druków znajdziemy wiele cennych informacji będących odbiciem dziejów uczelni i osób z nią związanych (ekslibrisy, pieczątki i odręczne podpisy, notatki, dedykacje autorskie).

Kolekcja druków wydanych w XVIII–XX w. - zbiory Biblioteki PK (druki polskie i obce wydane do 1918 r.). Książki pochodzą w większej części z księgozbioru zabezpieczonego (w jej obrębie znajdują się książki ze znakami własnościowymi nieistniejących już instytucji, szkół ziem obszaru kultury niemieckiej). Kolekcja bogata jest w zbiory ikonograficzne: albumy, ryciny, fotografie w albumach sztucznych, ekslibrisy, wydawnictwa informacyjne oraz materiały z konferencji i kongresów. Tematyka zbiorów to architektura, historia sztuki, nauki techniczne i przyrodnicze, budownictwo lądowe oraz najliczniej reprezentowane nauki dotyczące budownictwa wodnego (żegluga śródlądowa i morska, hydrologia, hydrografia, geologia, porty, groble, kanały, śluzy, latarnie morskie, budowa statków). Ten obszerny księgozbiór wydaje się być związany z ożywieniem powstałego we Lwowie w 1759 roku projektu połączenia drogą morską morza Bałtyckiego z morzem Czarnym, a w następnym stuleciu planami rozbudowy dróg wodnych w całej Europie. Znaczna ilość pozycji z dziedziny hydrotechniki pochodzi z biblioteki CK Pruskiego Ministerstwa Robót Publicznych (KK Preussische Ministerium für öffentliche Arbeiten). Ministerstwo działające w latach 1897 – 1918 miało ożywione kontakty z podobnymi instytucjami całego świata, stąd też w zbiorach Biblioteki PK oprócz wydań europejskich (włoskie, francuskie, angielskie, szwajcarskie, węgierskie, krajów skandynawskich, rosyjskie) są również wydawane w Azji i Ameryce (Washington, Chicago, Buenos Aires). Wśród kolekcji cenny zasób stanowią zbiory ikonograficzne. Są to albumy, ryciny luźne i w woluminach, fotografie w albumach sztucznych, ekslibrisy. Wzbogaceniem kolekcji są obszerne wydawnictwa informacyjne: encyklopedie, leksykony. Ponadto materiały z konferencji, kongresów. Cenną częścią kolekcji są liczne wydawnictwa albumowe mające przede wszystkim wartość dokumentalną, zwłaszcza te przedstawiające widoki nieistniejących już zabytków architektury „ziem zachodnich” (ogólne widoki miast, plany, poszczególne budowle, wyposażenie budynków).

Materiały konferencyjne Kolekcja zawiera zbiór materiałów i prezentacji konferencyjnych

Prace dyplomowe Kolekcja zawiera: 
- rozprawy doktorskie PK,
- prace magisterskie PK,
- rozprawy doktorskie w zbiorach BPK

Materiały informacyjne PK (dotyczące jednostek PK) Kolekcja zawiera:
- Zeszyty Historyczne Muzeum PK
- Biuletyn Muzeum Politechniki Krakowskiej
- Katalogi wystaw Muzeum PK
- Bibliodniówka

Zasoby RPK są indeksowane w:
- Google Scholar
- Europeana
Ranking Web of Repositories

RPK jest rejestrowane w:
- CEON
- ROAR
OPEN DOAR

Powered by redo Powered by redo
Except where otherwise noted, content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International license.
Na stronie wykorzystywane są pliki cookie, bądź podobne rozwiązania. Aby poznać szczegóły zapoznaj się z polityką prywatności.