NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co oferuje RPK? 

Repozytorium Politechniki Krakowskiej (RPK) udostępnia w sieci Web zasoby cyfrowe różnego typu, w tym naukowe i dydaktyczne, powiązane z działalnością Politechniki Krakowskiej. RPK działa na zasadzie autoarchiwizacji umożliwiając pracownikom i studentom Uczelni samodzielne zamieszczanie prac, do których posiadają prawa autorskie.

Kto może korzystać z RPK?
Z Repozytorium PK może korzystać każdy. Z założenia dostęp do dokumentów otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych. Istnieje jednak kilka ograniczeń, część zasobów dostępna jest tylko dla osób zalogowanych, część z terenu Politechniki Krakowskiej bądź Biblioteki PK, pozostałe zasoby są ogólnodostępne.

Co zrobić, żeby zacząć korzystać z RPK?
Aby skorzystać z zasobów RPK wystarczy wejść na stronę http://repozutorium.biblos.pk.edu.pl/. Opisy załączonych zasobów oraz niektóre zasoby są ogólnodostępne. Część zasobów jest dostępna tylko po zalogowaniu lub z terenu Politechniki Krakowskiej lub Biblioteki PK. Dostępność zasobu można sprawdzić w polu: "Prawa dostępu".

Czy RPK dostarcza informacji o książce, czy udostępnia jeszcze streszczenie, a może nawet pełny tekst? 
Repozytorium PK nie jest katalogiem komputerowym BPK, lecz "wirtualnym magazynem zasobów cyfrowych związanych z PK". Repozytorium udostępnia w sieci Web zarówno opisy zasobów (metadane) jak i zasoby (pliki różnego formatu). W zależności od decyzji autora zasobem może być: abstrakt, spis treści, część publikacji, pełny tekst lub plik audio/wideo. Wyszukanie zasobu w repozytorium nie jest równoznaczne z posiadaniem tego zasobu przez Bibliotekę w wersji drukowanej.

Kto może deponować prace w RPK? 
Możliwość deponowania prac w RPK mają studenci, doktoranci oraz pracownicy Politechniki Krakowskiej. 

Czy osoba, która nie jest autorem może zamieścić publikację w repozytorium? 
Tak, pod warunkiem, że dysponuje zgodą autora na umieszczenie publikacji w repozytorium oraz odpowiednią licencją. Osoba deponująca bierze na siebie pełną odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich do zamieszczonego dokumentu. Każdemu, kto bez zgody autora rozpowszechnia cudzy utwór grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

Czy mogę w RPK zdeponować publikację, którą wcześniej opublikowałem w czasopiśmie lub w wydawnictwie? 
To zależy od treści umowy, jaką podpisano z wydawcą. Umowę należy dokładnie sprawdzić. Jeśli nie mamy umowy, to za pośrednictwem serwisu Sherpa/Romeo http://www.sherpa.ac.uk/romeo/ można sprawdzić jaką politykę wobec deponowania prac w otwartych repozytoriach instytucjonalnych stosuje wydawca. Coraz więcej wydawców zgadza się na taki depozyt. W przypadku braku tej informacji w serwisie Sherpa/Romeo zawsze można bezpośrednio zapytać wydawcę o możliwość zdeponowania publikacji w repozytorium.
Kwestia zakresu praw potrzebnych do zdeponowania materiału w repozytorium dotyczy autorskich praw majątkowych. Jeżeli chodzi o samo udostępnienie w repozytorium, to konieczne jest tylko prawo do eksploatacji na polu internetowym (prawo do zwielokrotniania cyfrowego oraz do takiego publicznego udostępniania utworu, by każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym). Natomiast jeżeli autor chce dodatkowo udzielić użytkownikom licencji CC-BY do udostępnianego materiału, to musi dysponować praktycznie całością praw majątkowych, gdyż licencja CC-BY obejmuje wszelkie znane pola eksploatacji. Co to jest preprint? Preprint to wstępna wersja utworu (dawniej zwany maszynopisem, rękopisem), która nie przeszła przez procedury recenzenckie i publikacyjne u wydawców. Czy mogę zamieszczać preprint w repozytorium? Tak, preprint zawsze można zamieścić w repozytorium.

Co to jest postprint? 
Postprint jest to artykuł naukowy po recenzjach i korektach opublikowany w czasopiśmie naukowym (ostateczna wersja tekstu).

Czy mogę zamieszczać postprint w repozytorium? 
Należy sprawdzić w serwisie Sherpa/Romeo politykę wydawcy wobec deponowania prac w otwartych repozytoriach instytucjonalnych i/lub przejrzeć treść umowy z wydawcą

Czy wolno mi zdeponować moją pracę w repozytorium, jeśli ma wielu autorów? 
Tak, ale należy pozyskać ich zgody, wystarczy e-mailowe. Zwykle współautorzy rozumieją potrzebę deponowania prac we własnym repozytorium. Przekazywanie prac do repozytorium odbywa się na zasadzie licencji niewyłącznej, która nie wymaga pisemnej formy.

Czy mogę umieścić w repozytorium prace niepublikowane? 
W repozytorium można publikować utwory naukowe, niezależnie od tego, czy zostały już opublikowane gdzie indziej czy nie. Autor musi jedynie dopilnować, aby późniejsze umowy wydawnicze, zawierane już po udostępnieniu utworu w repozytorium, nie pozbawiły go prawa do tego udostępniania.

Czy mogę zdeponować w repozytorium tylko link do źródła lub abstrakt?
Nie. Należy deponować pełne teksty publikacji.

Czy moja praca jest chroniona w repozytorium? 
Tak. Repozytorium z założenia jest otwarte tzn. wszystkie prace udostępnione są za darmo w internecie zgodnie z wolą autorów, ale w zakresie dozwolonego użytku co znaczy, że są chronione prawem autorskim.

Powered by redo Powered by redo
Except where otherwise noted, content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International license.
Na stronie wykorzystywane są pliki cookie, bądź podobne rozwiązania. Aby poznać szczegóły zapoznaj się z polityką prywatności.