"Mała architektura dla wielkiej twierdzy": katalog małej architektury dla obiektów Twierdzy Kraków
Autor
Zachariasz, Agata
Myczkowski, Zbigniew
Wielgus, Krzysztof
Środulska-Wielgus, Jadwiga
Staniewska, Anna
Sykta, Izabela
Suchoń, Filip
Fabijanowska, Katarzyna
Mirocka, Aleksandra
Bedna, Wacław
Kowalska, Patrycja
Język
polski
Uwagi
Zasoby przygotowane na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie przez zespół autorski z Katedry Architektury Krajobrazu na Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej i udostępnione na stronie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie dla wszystkich chętnych podmiotów i osób użytkujących obiekty Twierdzy Kraków, które chciałyby skorzystać ze wzorów i projektów objętych tym opracowaniem w realizowanych przez siebie pracach inwestycyjnych i remontowych: https://zbk-krakow.pl/aktualnosci_ogolne/265962,1999,komunikat,mala_architektura_dla_wielkiej_twierdzy_.html?fbclid=IwAR2aOseGgE_3QTSLwh1chIxCQcumsQ4VgLEnHH3vdRCknGP-pyUkgoQUQ8M
Słowa kluczowe
Twierdza Kraków, mała architektura, rewaloryzacja, katalog, turystyka, fortyfikacje
Abstrakt
Tematem pracy jest zespół historyczno-krajobrazowy dawnej Twierdzy Kraków w jej dzisiejszej i przyszłej postaci. Jest to dziś zespół funkcjonalny spełniający rozliczne funkcje: turystyczne, rekreacyjne, kulturalne, ekologiczne, nie zaś jedynie dysfunkcjonalny zespół powojskowy. Kraków posiada olbrzymi zasób zabytków fortyfikacji; zespół dawnej Twierdzy Kraków jest jednym z największych w Europie i jednym z najlepiej zachowanych na świecie przestrzennych zabytków inżynierii fortyfikacyjnej "wieku pary i elektryczności" - epoki 2 Rewolucji Przemysłowej. Równocześnie jest to zasób wartości miasta najmniej znany, dotąd najsłabiej promowany, co nie znaczy, iż pozbawiony opieki.
Przedmiotem opracowania o roboczej nazwie "Mała architektura dla wielkiej twierdzy" są działki obiektów fortecznych (obronnych) oraz zespołów niefortyfikacyjnych dawnej Twierdzy Kraków - jako tereny służące wielu odmianom turystyki kulturowej.
Celem opracowania jest poprawa standardów funkcji turystycznych, rekreacyjnych i poznawczych w zespole historyczno-krajobrazowym twierdzy pierścieniowej Kraków, poprzez stworzenie zintegrowanego systemu:
- organizacji przestrzennej ruchu turystycznego (w standardach turystyki kulturowej),
- identyfikacji wizualnej,
- edukacji,
- promocji,
- dostępności
- funkcjonalności (komplementarności) elementów historyczno-krajobrazowego zespołu zabytkowego dawnej Twierdzy Kraków.
Cel opracowania zrealizowany jest poprzez stworzenie zasad kształtowania elementów małej architektury i ich zestawienia w zależności od typów obiektów fortecznych, ich położenia i otoczenia (stref stosowania). Poprzez opracowanie zasad rozumie się opracowanie poglądowe zestawień koncepcji form w jednolitej hierarchii - od najprostszych do najbardziej złożonych; w jednolitej skali, naniesionych na przyjętą siatkę modularną - wraz z opisami, objaśniającymi wybór form, zasady ich multiplikacji i zasady stosowania różnic "mikroregionalnych". Opracowano formy i założenia konstrukcyjnych elementów małej architektury wraz z kolorystyką, w wariantach uzależnionych od stref stosowania (w formie katalogu).