PUBLIKUJ W OA

Zgodnie z zasadą otwartości, publikacje naukowe, które powstają w wyniku badań finansowanych ze środków publicznych, powinny być publicznie dostępne.


Program Springer Open Choice dla Polski umożliwia autorom afiliowanym w polskich instytucjach akademickich publikowanie artykułów otwartych na licencji CC BY w czasopismach hybrydowych Springer. Czasopisma hybdrydowe to takie, które mogą zawierać zarówno artykuły otwarte, jak i artykuły tradycyjne dostępne w ramach płatnej subskrypcji czasopism. Koszty publikacji w ramach programu są pokrywane centralnie poprzez WBN ze środków pochodzących z MNiSW. W latach 2010-2018 program był finansowany, jako dodatek do krajowej licencji akademickiej na dostęp do czasopism Springer. Od roku 2019 w Polsce działa nowa licencja krajowa Springer w tzw. wersji Compact, która od 2016 roku jest stopniowo wprowadzana w coraz większej liczbie krajów. W licencji Compact większa część opłaty licencyjnej jest przeznaczona na publikowania otwarte, a mniejsza część stanowi opłatę za dostęp do artykułów subskrypcyjnych, czyli odwrotnie niż to było dotychczas. Nowe rozwiązanie opiera się na założeniu, że udział artykułów otwartych w czasopismach hybrydowych będzie stopniowo rósł, aż do całkowitej transformacji czasopism do modelu otwartego, co jest zgodne z Planem S.
Licencja Compact jest realizowana w Polsce od 1 stycznia 2019 na razie podstawie listu intencyjnego, który został podpisany przez ICM z wydawnictwem Springer Nature w grudniu 2018, a docelowo w ramach umowy, która zostanie zawarta na początku roku 2019. Proces przyjmowania artykułów do publikacji będzie odbywał się bez przerwy na przełomie roku i w podobny sposób, jak działo się to dotychczas, za wyjątkiem dodatkowego etapu weryfikacji afiliacji autora, (instrukcja dla autorów). Wydawca zagwarantował, że artykuły wysłane do druku w 2018 lub 2019 r. i przyjęte do publikacji na początku 2019 r. do czasu podpisania umowy zostaną wliczone do kosztów licencji krajowej na rok 2019 i autorzy tych artykułów w żadnym razie nie zostaną indywidualnie obciążeni kosztami publikacji.


Sponsoring Consortium for Open Access Publishing in Particle Physics to międzynarodowe konsorcjum instytucji naukowych, agencji finansujących naukę oraz bibliotek z 27 krajów, koordynowane przez CERN, które od początku 2014 r. finansuje otwarte publikacje naukowe z zakresu fizyki cząstek; konsorcjum zawarło umowy z wydawcami na lata 2014-2016, na podstawie, których wybrane czasopisma fizyczne (w tym 3 tytuły IOP, 2 tytuły Springer, 2 tytuły Elsevier, 1 tytuł Uniwersytetu Jagiellońskiego i kilka innych zostały przekształcone z modelu subskrypcyjnego na model “open access” i są w całości finansowane ze środków SCOAP3. 
Finansowanie badań a publikowanie w OA
Naukowcy, którzy zamierzają aplikować do Horyzontu 2020 czy Erasmusa+ lub być partnerami w takich projektach muszą się już dziś przygotować do otwartego upowszechniania wyników badań, zrozumieć co to znaczy „otwarte”, zdobyć wiedzę na temat tego, gdzie mogą upowszechniać swoje prace, kiedy, na jakich zasadach prawnych, wiedzieć, co to są wolne licencje, które dają im możliwość decydowania o własnej pracy i zakresie jej upublicznienia itp.
Horizon2020
We wszystkich projektach, które uzyskały finansowanie w ramach programu „Horyzont 2020” zobowiązuje się autorów do upewnienia się, że opublikowany przez nich artykuł w czasopismach naukowych jest dostępny publicznie, bezpłatny dla odbiorców. Komisja Europejska prowadzi także pilotaż dotyczący otwartego dostępu do danych badawczych w ramach programu „Horyzont 2020”: pilot Open Research Data (ORD). Szczegóły można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.


NCN
W przypadku projektów zakwalifikowanych do finansowania począwszy od konkursów OPUS 9, PRELUDIUM 9, SONATA 9, MAESTRO 7, HARMONIA 7, SONATA BIS 5 dla każdej publikacji wykazanej w raporcie jest konieczne wskazanie, czy zapewniono do niej otwarty dostęp. W przypadku zapewnienia otwartego dostępu, należy wskazać model dostępu (złoty/zielony) oraz koszty w zł poniesione ze środków projektu w związku z udostępnieniem publikacji w otwartym dostępie.


Serwisy SHERPA

Pomagają autorom i instytucjom w podejmowaniu świadomych i pewnych decyzji w zakresie publikacji i zgodności z otwartym dostępem.


SHERPA RoMEO umożliwia badaczom i bibliotekarzom zapoznawanie się z warunkami wydawcy w zakresie archiwizacji otwartego dostępu na podstawie dziennik po dzienniku.


SHERPA Juliet umożliwia badaczom i bibliotekarzom zapoznanie się z warunkami finansowania publikacji w otwartym dostępie.


SHERPA / FACT to narzędzie pomagające badaczom sprawdzić, czy czasopisma, w których chcą publikować swoje wyniki, spełniają wymogi instytucji finansowej dotyczące otwartego dostępu do badań.


Powered by redo Powered by redo
Except where otherwise noted, content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International license.
Na stronie wykorzystywane są pliki cookie, bądź podobne rozwiązania. Aby poznać szczegóły zapoznaj się z polityką prywatności.