PUBLIKUJ W OA
Zgodnie z zasadą otwartości, publikacje naukowe, które powstają w wyniku badań finansowanych ze środków publicznych, powinny być publicznie dostępne.Licencja Compact jest realizowana w Polsce od 1 stycznia 2019 na razie podstawie listu intencyjnego, który został podpisany przez ICM z wydawnictwem Springer Nature w grudniu 2018, a docelowo w ramach umowy, która zostanie zawarta na początku roku 2019. Proces przyjmowania artykułów do publikacji będzie odbywał się bez przerwy na przełomie roku i w podobny sposób, jak działo się to dotychczas, za wyjątkiem dodatkowego etapu weryfikacji afiliacji autora, (instrukcja dla autorów). Wydawca zagwarantował, że artykuły wysłane do druku w 2018 lub 2019 r. i przyjęte do publikacji na początku 2019 r. do czasu podpisania umowy zostaną wliczone do kosztów licencji krajowej na rok 2019 i autorzy tych artykułów w żadnym razie nie zostaną indywidualnie obciążeni kosztami publikacji.
Finansowanie badań a publikowanie w OA
Naukowcy, którzy zamierzają aplikować do Horyzontu 2020 czy Erasmusa+ lub być partnerami w takich projektach muszą się już dziś przygotować do otwartego upowszechniania wyników badań, zrozumieć co to znaczy „otwarte”, zdobyć wiedzę na temat tego, gdzie mogą upowszechniać swoje prace, kiedy, na jakich zasadach prawnych, wiedzieć, co to są wolne licencje, które dają im możliwość decydowania o własnej pracy i zakresie jej upublicznienia itp.
Horizon2020
We wszystkich projektach, które uzyskały finansowanie w ramach programu „Horyzont 2020” zobowiązuje się autorów do upewnienia się, że opublikowany przez nich artykuł w czasopismach naukowych jest dostępny publicznie, bezpłatny dla odbiorców. Komisja Europejska prowadzi także pilotaż dotyczący otwartego dostępu do danych badawczych w ramach programu „Horyzont 2020”: pilot Open Research Data (ORD). Szczegóły można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.
W przypadku projektów zakwalifikowanych do finansowania począwszy od konkursów OPUS 9, PRELUDIUM 9, SONATA 9, MAESTRO 7, HARMONIA 7, SONATA BIS 5 dla każdej publikacji wykazanej w raporcie jest konieczne wskazanie, czy zapewniono do niej otwarty dostęp. W przypadku zapewnienia otwartego dostępu, należy wskazać model dostępu (złoty/zielony) oraz koszty w zł poniesione ze środków projektu w związku z udostępnieniem publikacji w otwartym dostępie.
Pomagają autorom i instytucjom w podejmowaniu świadomych i pewnych decyzji w zakresie publikacji i zgodności z otwartym dostępem.