SPRAWDŹ POLITYKĘ WYDAWCY


Aby zdeponować pracę, która została wcześniej opublikowana niezbędna jest zgoda wydawcy. Jeśli autor zawarł umowę z wydawcą lub inną instytucją na ten sam utwór oraz to samo pole eksploatacji (Internet), powinien sprawdzić dokładnie warunki umowy lub zapytać o zgodę wydawcę. 


Jak poznać politykę wydawcy?
Jedyną pewną drogą poznania odpowiedzi na to pytanie jest pisemne pytanie do wydawcy. Jeżeli znajdziemy na stronie informację dotyczącą polityki wydawniczej to również jest ona wiążąca. Warto ją zarchiwizować na swoim dysku. Jeżeli jest ona umieszczona na stronie, to dobrym pomysłem jest screenshot. Ponieważ coraz więcej autorów zadawało to pytanie powstał serwis, który pozwala szybko sprawdzić politykę czasopism naukowych względem repozytoriów – SHERPA/RoMEO.


Co umożliwia serwis Sherpa/RoMEO?
Serwis Sherpa/RoMEO (Rights MEtadata for Open archiving) umożliwia zapoznanie się z polityką wydawców w zakresie praw autora do zamieszczania materiałów w repozytoriach, bazach open access oraz na stronie własnej. Gdy autor chce pozyskać informację, czy wydawca czasopisma, w którym zamierza coś opublikować lub opublikował umożliwia publikację w trybie otwartego dostępu, może sprawdzić to w katalogu SHERPA/RoMEO.
Pozwala on uzyskać informacje o możliwościach lub ograniczeniach archiwizowania preprintów, post-printów oraz wersji wydawcy, ewentualnym okresie karencji (embargo), miejscach, w których można archiwizować publikacje (np. instytucjonalne repozytoria czy własne strony internetowe) i innych warunkach polityki udostępniania.
Serwis obejmuje 4242 wydawców z całego świata (stan na 1 lipca 2022 r.) W bazie zarejestrowanych jest 98 polskich wydawców i 491 tytułów polskich czasopism (stan na 1 lipca 2022 r.)


Jak działa Sherpa/RoMEO?
Wpisując w wyszukiwarce słowa występujące w tytule periodyku lub pełną nazwę czasopisma, uzyskamy najważniejsze dane na temat open access.
Kolory oznaczające politykę archiwizowania:
- kolor zielony - pełna zgoda na publikację preprintów lub postprintów lub ostatecznych plików od wydawcy
- kolor niebieski - zgoda na publikację postprintów lub ostatecznych plików od wydawcy,
- kolor żółty - zgoda na publikację preprintów,
- kolor biały - brak zgody na archiwizację.


Pre-print – gotowa wersja dokumentu, która nie przeszła jeszcze etapu przeglądu i recenzji.


Post-print – gotowa wersja dokumentu po etapie przeglądu i recenzji, z uwzględnieniem zmian dokonanych w czasie procesu recenzowania. Wśród post-printów można wyróżnić wersje autorską, czyli tą, którą dysponuje autor, nie uwzględniającą formatowania wydawniczego oraz wersję wydawniczą, czyli wersję wygenerowaną przez wydawcę w takiej postaci w jakiej zostanie opublikowana na stronie wydawcy.


Warsztat Badacza,  E. Kulczycki: Jak znaleźć czasopisma Open Access ze swojej dziedziny?


Powered by redo Powered by redo
Except where otherwise noted, content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International license.
Na stronie wykorzystywane są pliki cookie, bądź podobne rozwiązania. Aby poznać szczegóły zapoznaj się z polityką prywatności.