Rewitalizacje przestrzeni publicznych na przykładzie małych miejscowości w województwie świętokrzyskim : realizowane przy wsparciu funduszy unijnych
Wariant tytułu
Public spaces revitalisation on examples of small towns in swietokrzyskie : realised with the supports of EU founds
Autor
Tracz, Włodzimierz
Promotor
prof. dr hab.inż. arch. Wacław Seruga
Data wydania
2016
Data obrony
11.01.2017
Wydawca
[s.n.]
Język
polski
Słowa kluczowe
rewitalizacje, przestrzeń publiczna, małe miejscowości, świętokrzyskie
revitalisations, public spaces, small towns, swietokrzyskie
Abstrakt
Praca doktorska jest rozprawą na temat efektów i znaczenia rewitalizacji przestrzeni publicznych dla małych miast i ich mieszkańców. Zakres badań obejmuje zwłaszcza rewitalizacje przestrzeni publicznych realizowane przy wsparciu środków unijnych. Badania przeprowadzono na wybranych przykładach rewitalizacji przestrzeni publicznych z terenu województwa świętokrzyskiego. Głównym celem pracy było udowodnienie tezy, że efektem rewitalizacji przestrzeni publicznych w małych miejscowościach, realizowanych przy wsparciu dotacji unijnych, jest przywrócenie tożsamości miasta jako lokalnej ojczyzny.
Charakterystykę i analizę działań rewitalizacyjnych i zmian w przestrzeni publicznej przeprowadzono na podstawie omówienia rozwiązań i elementów każdego z objętych pracą badawczą przestrzeni publicznych ze szczególnym uwzględnieniem wpływu efektów rewitalizacji na jakość życia mieszkańców i odbiorców zewnętrznych.
Jednym z najistotniejszych efektów rewitalizacji przestrzeni publicznych w wybranych miejscowościach województwa świętokrzyskiego jest wymierny wpływ na sferę społeczną i kulturalną, a pośrednio także na lokalną działalność gospodarczą. Przestrzenie publiczne po rewitalizacji zyskały nowe funkcje i przyciągnęły mieszkańców miejscowości, okolicznych wsi i turystów. Poprawie uległy rozwiązania funkcjonalne, przestrzenne i estetyczne, modernizacji poddano infrastrukturę techniczną. W realizacji rewitalizacji przestrzeni publicznych bardzo ważnym elementem okazało się wparcie inwestycji środkami z funduszy unijnych. Warunkiem otrzymania dotacji unijnych jest zagwarantowanie, że rewitalizacja zostanie zaprojektowana i zrealizowana w sposób odpowiadający założeniom Polityki Spójności Unii Europejskiej, co oznacza nie tylko poprawę przestrzeni urbanistyczno-architektonicznej, ale przed wszystkim poprawę poziomu gospodarczego, turystycznego i kulturalnego miasta oraz podniesienie komfortu życiowego mieszkańców. Rewitalizacja przestrzeni wywołuje w mieszkańcach pozytywne odczucia, buduje poczucie komfortu, bezpieczeństwa, przywiązania do miejsca, daje nowe perspektywy. Najważniejszym aspektem rewitalizacji przestrzeni publicznych w małych miejscowościach jest przywrócenie tożsamości miejsca, czyli fundamentu, będącego podstawą rozwoju cywilizacji.
Klasyfikacja PKT
640000 Architektura
Wydział
Wydział Architektury
Licencja
Licencja PK
Prawa dostępu
Zasób dostępny dla zalogowanych użytkowników lub z komputerów w domenie PK